Będąc w Polsce nawet kilka dni, trudno nie usłyszeć o Toruniu. To piękne miasto wzmiankowane jest w każdym przewodniku turystycznym ze względu na swoją wyjątkową urodę architektoniczną, ogrom atrakcji kulturalnych i ciekawą historię. Co tak niezwykłego jest w tym mieście?

Kiedy Toruń otrzymał prawa miejskie?


Zacznijmy od garści informacji technicznych. Toruń to drugie co do wielkości miasto województwa kujawsko-pomorskiego (około 200 tysięcy mieszkańców) leżące w aglomeracji bydgosko-toruńskiej. Prawa miejskie otrzymał w 1232 roku, jego patronem jest św. Jan Chrzciciel, a w 1997 roku Zespół Staromiejski w Toruniu został wpisany Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO! No dobrze, dobrze, ale przecież nie o zabytkach w pierwszej kolejności słyszy każdy, kto trafi do tego miasta, prawda?

z czego słynie toruń

Dlaczego Toruń słynie z pierników?


Pierniki! Skąd się wzięła moda na ten toruński przysmak? Oczywiście z legendy. Z legendy o młodym piekarzu, który nie mógł poślubić ukochanej dziewczyny, jednak przypadkowo napotkana królowa krasnoludków wyjawiła mu sekret – miał dodać do swoich wypieków miodu! Młody piekarz, Bogumił, zastosował się do tej rady i dzięki swoim miodowym piernikom oczarował króla, który w ramach uszanowania jego pracy, pozwolił mu ożenić się z ukochaną Różą. Legendę już nie wszyscy dzisiaj pamiętają, ale pierniki są popularne (i pyszne!) do dziś. Zresztą, w każdej legendzie tkwi ziarno prawdy, bo toruński przysmak naprawdę ma w sobie domieszkę miodu i to takiego zbieranego tylko znad Wisły, z okolicy miasta! Ta tradycja ma już ponad 700 lat!

z czego słynie toruń

Z czego słynie Toruń oprócz pierników?


Toruń to prawdziwy raj dla turystów. Tutaj co krok, to kawałek historii, co krok, to zabytek! Trudno spośród tego ogromu wybrać garść najciekawszych, ale jeżeli ktoś miałby tylko jeden dzień na przespacerowanie się po mieście Kopernika, na pewno nie mógłby pominąć Starego Miasta z jego ogromem zabytkowych baszt i warownych zabudowań, w których każda cegła zdaje się opowiadać ciekawą historię. Pałace i kamienice patrycjuszowskie. Dwory Artusa i św. Jerzego. Szkoły, kościoły i urzędy, a wszystko w świetnym stanie – aż żal odjeżdżać zanim człowiek się tym całym architektonicznym pięknem nasyci!

z czego słynie toruń

Toruń – informacje o mieście


O Toruniu można by mówić godzinami, ale jest jeszcze kilka ciekawostek, które warto znać przyjeżdżając tutaj. Jak choćby to, że funkcjonuje w tym mieście słynny na cały kraj Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika, który pod swoimi skrzydłami ma ponad 20 tysięcy studentów! W Toruniu znajduje się również najstarszy w Polsce średniowieczny dzwon – waży aż 7 ton i wisi od 1500 roku w katedrze św. Janów. Jeżeli od jego dźwięku zaschnie Wam w gardle z zachwytu, będziecie je mogli zwilżyć w Gospodzie Pod Modrym Fartuchem – najstarszej karczmie w mieście, w której – według legendy – bywali królowie Kazimierz Jagiellończyk i Jan Olbracht, a nawet sam Napoleon!

toruń co zwiedzić


To tylko niektóre atrakcje, które czekają na podróżnych w Toruniu. Odbywa się tu wiele festiwali muzycznych, filmowych i teatralnych, a latem ulice aż tętnią życiem. Torunia po prostu nie można nie odwiedzić!