Toruń. Skojarzenia z tym miastem nasuwają się od razu. Kopernik i Piernik, ale nie tylko to warto odwiedzić przyjeżdżając do Torunia.

Toruń – miejsca, które warto zobaczyć

Każde miasto posiada zabytkową część, której nie można pominąć odwiedzając je w celach turystycznych. To znajdujące się w Toruniu jest jednym z lepiej zachowanych w Polsce, a nawet całej Europie Północnej. Jego walory zostały docenione przez przedstawicieli UNESCO, którzy wpisali je na Światową Listę Dziedzictwa Kultury.

toruń atrakcje


W centralnym miejscu Starego Miasta umieszczony został Ratusz wraz z Wieżę Ratuszową, która liczy sobie 730 lat. Została ona zaprojektowana w stylu gotycko – renesansowym. Zgodnie z przekazywaną sobie przez lata opowieścią ratusz miał swoim wyglądem nawiązywać do kalendarza. Wieża miała symbolizować jeden rok a wieżyczki – pory roku. Sale znajdujące się w środku – liczbę miesięcy, mniejsze pomieszczenia do tygodni a liczba okien i drzwi do dni w ciągu roku.


Toruń – co zobaczyć?


Krzywa Wieża znajdująca się na terenie miasta została wybudowana w celach obronnych. Ze względu na jej nienaturalny wygląd przez lata wytworzyło się o tym miejscu wiele legend. Jedna z nich głosi, że jedynie dobry człowiek będzie w stanie przejść oparty o ścianę plecami i nie upaść. Każdy z odwiedzających ma możliwość sprawdzenia czy zalicza się do ich grona.

toruń atrakcje


Toruńskie pierniki


Jednym z najbardziej znanych symboli miasta jest piernik. Uwaga! Skosztowanie tego specjału jest obowiązkowe. Tym bardziej, że w dawnych czasach ich jedzenie było uznawane za symbol bogactwa. Okazji do spróbowania piernika z pewnością będzie sporo, ale istnieje miejsce, które mimo wszystko warto odwiedzić. To Muzeum Piernika. Można tu poznać niezwykle ciekawą historię piernika, powąchać aromatyczne przyprawy, a także samemu przygotować tradycyjny toruński piernik według wieloletniej receptury.

atrakcje w toruniu


Toruń – z czym się kojarzy?


Mikołaj Kopernik to rodowity torunianin, który dzięki swojemu najsłynniejszemu dziełu “O obrotach sfer niebieskich” zyskał uznanie na całym świecie. Mieszkańcy miasta czują więc dumę i przemierzając miasto na każdym kroku można to odczuć. W czasie wędrówki koniecznie trzeba zatrzymać się przed pomnikiem tego wybitnego astronoma, aby lepiej przyjrzeć się człowiekowi, który wstrzymał słońce a ruszył ziemię.

toruń atrakcje